Akıllı Cihazlar ve Beyin Sağlığı


Bu makale 2015-03-11 00:13:30 tarihinde eklenmiştir.
Uzm.Dr. Erol Toy

    Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile  akıllı telefonlar, tabletler  ve bilgisayarlar hem iş hem de  özel hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldular. Günlük hayatımızın ayrılmaz birer parçası haline gelen bu cihazlar hayatımıza getirdikleri kolaylıkların yanında aşırı kullanılmaları halinde  bazı rahatsızlıklara sebep olmaktadır.
 
    Demans halk arasında bilinen ismiyle “bunama” genellikle beyni etkileyen, bellek ve konsantrasyon bozulmasına yol açan yaşla ilgili bir hastalıktır. Yaş ilerledikçe risk oluşturduğu düşünülen bu rahatsızlığın belirtileri artık  20’li ve 30’lu yaşlardaki gençlerde de görülmeye başladı. Araştırmacılar bu tip demans için yeni bir sözcük türettiler : digital demans..
 
    Gençlerde gözlenen digital demans rahatsızlığı akıllı telefonların aşırı kullanımıyla ilişkilendirilmektedir. Bilgisayar  ve tv karşısında çok vakit geçiren, uzun saatler boyunca bilgisayar oyunları oynayan gençler gittikçe artan miktarlarda  bu rahatsızlığın belirtilerini göstermeye başladılar. Digital teknolojilerin aşırı kullanımının beyne zarar verdiği ve geçici hafıza kaybı sorunlarına yol açtığı gözlenmektedir. Özellikle gençlerin akıllı telefon bağımlılıklarının beynin hafıza, konsantrasyon ve dikkat ile lilişkilendiren bölümleri üzerinde olumsuz etkisi olduğu öngörülmektedir.
 
    Son yıllarda digital teknoloji alanında eşi görülmemiş büyüme gösteren  Güney Kore’de alarm verici düzeyde artan vaka sayısı  rapor edilmektedir.Beynin sağ tarafı hafıza, dikkat,düşünme,duygu ve fikirlerin işlenmesi gibi bilişsel faaliyetlerin yürütüldüğü yer iken sol tarafı ise muhakeme ve mantık ile bağlantılıdır. Güney Kore’ de yapılan araştırmalara göre digital cihazların aşırı kullanımıyla beynin sol tarafı aşırı kullanılırken sağ tarafı ise nadiren kullanılır. Beynin bu şekilde kullanımı düzgün büyümesini engellemektedir.
 
    Öte yandan internetin ve akıllı cihazların bilgiye ulaşımı kolaylaştırması ve bu durumun bilginin artık saklanıp hatırlanmasına gerek kalmadığı yönünde oluşan algı beyni ve hafızayı tembelliğe alıştırmakta ve beynin gelişimine zarar verip unutkanlığa sebep olmaktadır.
 
    Günümüzde teknolojiye olan ihtiyacımız yadsınamayacak düzeye gelmiştir. Fakat teknolojik cihazları kullanırken olası olumsuz etkilerini de göz önüne alıp aşırı kullanımdan kaçınılmalı ve bir denge tutturulmalıdır. Ayrıca beynimizin gelişmesine yardımcı olacak kitap okumak, müzk aleti çalmak, yürüyüş, yabancı dil öğrenmek gibi faaliyetlere de zaman ayrılmalıdır.

erol284@gmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Genel Seçimlerde Oyunuzu Kim İçin Vereceksiniz?
Şuay Alpay(AKP)
Metin Bulut(AKP)
Serpil Bulut(AKP)
Ömer Serdar(AKP)
Yaşar Karabulut(CHP)
Feyzi Septioğlu(CHP)
Mustafa Yavuz(CHP)
Fadime Yılmaz(CHP)
Yavuz Temizer(MHP)
Abdurrahman Kızgın(MHP)
Mesut Aksan(MHP)
Mehmet Karaca(MHP)
Selami Ekinci(SP-BBP)
Bekir Kılıç(SP-BBP)
ibrahim Öcal(SP-BBP)
Musa Hacıbekiroğlu(SP-BBP)
Orhan Demirbağ(HDP)
Türkan Bingöl(HDP)
Ali Cemal Zülfikar(HDP)
İbrahim Bingöl(HDP)

Elazığ Haber - Elazığ Haberleri
© Copyright 2012 Elazığ Haber
İlçeler
Palu
Sivrice
Kovancılar
Elazığ
Elazığ Haberleri
Elazığ Asayiş
Elazığ Belediyesi
Spor
Fenerbahçe
Galatasaray
Elazığ Spor
Teknoloji
Google
Windows
Facebook