GPS Navigasyon Nasıl Çalışır?


Bu makale 2015-03-10 22:14:04 tarihinde eklenmiştir.
Mert Gürtürk

    Gelişen teknoloji ile birlikte  navigasyon  cihazlarını artık birçok araçta görmeye başladık. 150-200 TL gibi makul değerlere inen fiyatlar sayesinde erişilebilirliği artan bu cihazlar son kullanıcılar için büyük avantajlar sağlıyor. Peki Anchoryolculuklarda yer ve yönümüzü bulmamızı çok kolaylaştıran bu cihazlar nasıl çalışıyor ?
 
    İngilizce "Global Positioning System” (Küresel Konumlandırma Sistemi )kelimelerinin kısaltması olan GPS uydu sinyallerinden faydalanarak Dünya üzerinde bulunduğumuz yeri 5-10 metre hassasiyetle ölçer. Bu sinyalleri yayan sistem, ABD Savunma Bakanlığı'na ait, yörüngede sürekli olarak dönen uydulardan oluşur. Bu uydular radyo sinyalleri yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcısı  (navigasyon cihazı) bu sinyalleri alır. Böylece konum belirlenmesi mümkün olur.
 
    İlk olarak tamamen askeri amaçlarla kurulan sistem 1993 yılından itibaren sivil kullanıma da açılmıştır. Sistemin altyapısı dünya yörüngesindeki ABD savunma bakanlığına  ait 24 adet GPS uydusu üzerine kurulmuştur. Bir GPS alıcısı konumunun tayin edilebilmesi için söz konusu uydulardan aynı anda en az 4’ ünü görüp sinyal almak zorundadır. Sistemin tam olarak çalışabilmesi için cihazın bulunduğu yerin açık alan olması gerekir. Çünkü  uyduların gönderdiği sinyaller bulutlardan, camdan ve plastikten geçebilmekle beraber  duvar ve dağ gibi katı cisimlerden geçemez. Bu nedenle GPS sisteminin hassasiyeti şehir içlerinde araziye oranla azalır. GPS alıcısı yeraltında ve tünellerde ise işlevini tamamen yitirir.
 
    Yeni nesil akıllı cep telefonu modellerinde GPS navigasyon sistemi bulunmaktadır. Cep telefonlarındaki bu sistemi kullanmak operatöre bağlı bir konu değildir ve operatörün kapsama alanında değilken bile GPS navigasyon erişilebilir durumda olabilir. 

    GPS uydularının geliştirilmesiyle birlikte  yer ve yön bulmanın dışında bu sistemin haritacılık alanlarındaki kullanımı yaygınlaşmıştır. Deprem sonrası oluşan kaymaların yüksek duyarlılıkta hesaplanması, barajlardaki su seviyesinin belirlenmesi ve deformasyonların ölçülmesi için GPS uydularından yararlanılmaktadır.
 
    Son olarak GPS sistemi tamamen ücretsiz bir servis olup bu hizmetten faydalanmak için bir navigasyon cihazı veya GPS özellikli bir akıllı telefona sahip olmak yeterlidir.
 
    Sorularınız için mertgurturk@hotmail.com e-posta adresine mail atabilirsiniz..
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Genel Seçimlerde Oyunuzu Kim İçin Vereceksiniz?
Şuay Alpay(AKP)
Metin Bulut(AKP)
Serpil Bulut(AKP)
Ömer Serdar(AKP)
Yaşar Karabulut(CHP)
Feyzi Septioğlu(CHP)
Mustafa Yavuz(CHP)
Fadime Yılmaz(CHP)
Yavuz Temizer(MHP)
Abdurrahman Kızgın(MHP)
Mesut Aksan(MHP)
Mehmet Karaca(MHP)
Selami Ekinci(SP-BBP)
Bekir Kılıç(SP-BBP)
ibrahim Öcal(SP-BBP)
Musa Hacıbekiroğlu(SP-BBP)
Orhan Demirbağ(HDP)
Türkan Bingöl(HDP)
Ali Cemal Zülfikar(HDP)
İbrahim Bingöl(HDP)

Elazığ Haber - Elazığ Haberleri
© Copyright 2012 Elazığ Haber
İlçeler
Palu
Sivrice
Kovancılar
Elazığ
Elazığ Haberleri
Elazığ Asayiş
Elazığ Belediyesi
Spor
Fenerbahçe
Galatasaray
Elazığ Spor
Teknoloji
Google
Windows
Facebook