Balak(Belek) Gazi Kimdir?


Bu makale 2015-03-09 15:42:26 tarihinde eklenmiştir.
Gökhan İnan

    Elazığ Halkı için büyük öneme sahip bir tarihi karakter olan Balak Gazi‘yi ne kadar tanıyoruz ?
 
    Harput ve civarı 26 Ağustos 1071 Malazgirt Muhaberesinin ardından 1085 yılında Türklerin eline geçmiştir. Harputun ilk Türk hükümdarı Çubuk Bey’dir. “Çubukoğulları Devri” olarak anılan bu dönemden sonra Harput  Artukoğullarına bağlı Türkmenlerin kontrolüne geçmiştir. Bu  sebeple bu Türkmenlere  “ Harput Artukluları” denmektedir. Bu devir 12. Yüzyılın başlarından  1234 yılına kadar sürmüştür.
 
    Harput Artukluları döneminin en ünlü Türk Fatihi ve Hükümdarı  adı hala Elazığ ve Harput’ta anılan Belek(Balak) Gazidir. İsmi, Belek bin Behram bin Artuk olup, lakabı Nuruddevle'dir. Doğum tarihi bilinmemektedir.
 
    Nuruddevle Balak Gazi 1112 yılında ve genç yaşta Harput Hükümdarı oldu. Oğuzların Kayı boyundan Artuk Hanedanına mensuptu. Artuk Bey’in oğlu Behram Bey’in oğludur. Büyük bir muharip ve kumandan ve adaleti ile meşhur bir hükümdardı. Kısa zamanda Harput'tan Mardin ve Halep'e kadar uzanan geniş bir devlet kurdu. 
 
    Belek Bey, 1120’de Bizans’ın Trabzon Dükası’nı büyük bir bozguna uğratarak esir aldı. 1122’de Urfa Kontu Jocelin de Courtenay’nin ordusunu imha ederek kendisini esir aldı. Adı bütün Avrupa ve İslam alemine yayıldı. Böylece, Haçlılar’ın  önemli bir uzvu ortadan kaldırılmış oluyordu. Belek’in yarattığı tehlikeyi kavramakta gecikmeyen Haçlılar’ın en büyük hükümdarı Kudüs Kralı II. Baudouin, Türk prensinin üzerine yürüdü. 8 nisan 1123’te Turuş Meydan Savaşı’nda büyük Haçlı ordusu tamamen yok edildi.Geri kalanlar kral ve en büyük asilzadeler başta olmak üzere esir alındı. 12. yüzyılın en önemli zaferlerinden sayılan bu çarpışmadan sonra Belek’e «gazi» unvanı verildi. Büyük Selçuk Sultanı tarafından "Müslüman Orduları Başkumandanı" tayin edildi.
 
    Büyük Selçuklu İmparatorluğunun Haçlılar’a karşı başkomutanı olan Belek  bunun üzerine Anadolu ve Suriye’deki Haçlılar’ı temizlemeye girişti. 5 mayıs 1124’te Maraş Kontu Geoffroy’nın idaresindeki Haçlı Ordusunu başkomutanlarıyla birlikte Menbiç çarpışmasında yok etti. Bundan sonra Suriye kıyılarında Türkler’in elinde kalmış tek liman olan Sur Kalesi’nin Haçlılar’ın’ eline düşmek üzere olduğunu anlayıp imdada koşan Belek, 6 mayıs 1124’te Sur önüne geldiği ilk gün, bir düşman oku ile şehit oldu. Sur Kalesi komutanı İsa Bey, oku eliyle büyük Türk askerinin vücudundan çıkardığı zaman: “Bu ok, bütün İslamlar’a vurulmuş bir darbedir” demiştir. Şehit başkomutan Halep’e nakledilip gömüldü.
 
    Belek Bey, hayatını Türk topraklarını istila eden düşmanlarla vuruşarak geçirmiş ve pek çok önemli başarılar kazanmıştır. Kendisinden daha büyük başarılar beklenirken şehit olması, Türk tarihinin bahtsızlıklarından sayılabilir. İdare adamı olarak da tebaasına çok iyi davranmış, Hristiyan halkın bile minnetini kazanmıştır. Balak Gazi’nin Haçlılara karşı mücadele gösterdiği başarılar sebebiyle kendisini Selahattin Eyyubi ile mukayese edenler  bile olmuştur.
 
    1965 yılında Harput Turizm Derneği tarafından Belek Gazi'nin, şahlanan at üstünde güzel bir heykeli Harput'un Elazığı gören bir mevkine yaptırılmıştır.
 
    Yazımıza Tarihçi Prof. Mükremin Halil Yinanç’ın Balak Gazi hakkındaki şu sözleriyle son verelim:
    "Balak bütün ömrünü gaza ve cihad içinde geçirmiş, ülkesinde emsalsiz bir sükun ve asayiş temin etmiş, adalet ve kanunu hakim kılmış, dindar ve mütevazi bir emir idi. Ölümü, Müslümanlık ve Türklük için hakiki bir ziya ve musibet olmuş ve mağlup olmaya başlayan Haçlıların yeniden kalkınmalarına sebebiyet vermiştir. Haçlılar böyle korkunç ve galip bir düşmandan kurtuldukları için çok sevinmişlerdir. Balak, yalnız Suriye tarihinde değil, Anadolu tarihinin seyir ve cereyanı üzerinde de tesir icra etmiştir." 

gokhaninan@elazighaber.com.tr - gkhaninan@hotmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
sitenizi çok beğendim
adige 2015-03-27 00:15:32
merhabalar siteyi ve gökhan inan kardeşimizin yazıları merakla takip ediyorum, önümüzdeki günlerde değerli bilgilerini bizlere aktarmaya devam ederse çok seviniriz, selamlar..
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Genel Seçimlerde Oyunuzu Kim İçin Vereceksiniz?
Şuay Alpay(AKP)
Metin Bulut(AKP)
Serpil Bulut(AKP)
Ömer Serdar(AKP)
Yaşar Karabulut(CHP)
Feyzi Septioğlu(CHP)
Mustafa Yavuz(CHP)
Fadime Yılmaz(CHP)
Yavuz Temizer(MHP)
Abdurrahman Kızgın(MHP)
Mesut Aksan(MHP)
Mehmet Karaca(MHP)
Selami Ekinci(SP-BBP)
Bekir Kılıç(SP-BBP)
ibrahim Öcal(SP-BBP)
Musa Hacıbekiroğlu(SP-BBP)
Orhan Demirbağ(HDP)
Türkan Bingöl(HDP)
Ali Cemal Zülfikar(HDP)
İbrahim Bingöl(HDP)

Elazığ Haber - Elazığ Haberleri
© Copyright 2012 Elazığ Haber
İlçeler
Palu
Sivrice
Kovancılar
Elazığ
Elazığ Haberleri
Elazığ Asayiş
Elazığ Belediyesi
Spor
Fenerbahçe
Galatasaray
Elazığ Spor
Teknoloji
Google
Windows
Facebook