Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Tanı ve Tedavileri

Türkiye'de neredeyse her 7 kişiden biri diyabet yani şeker hastası. Gelin hep birlikte şeker hastalığını tanıyalım.
Bu haber 2015-04-03 22:39:23 tarihinde eklenmiştir.

Türkiye'de neredeyse her 7 kişiden biri diyabet yani şeker hastası. Ailenizde illa ki birileri şeker hastasıdır ve ilaç kullanıyordur. Dikkat edilmediği takdirde kişinin yaşam konforunu oldukça bozan ve ölümcül sonuçlara yol açabilen diyabet hastalığını hep birlikte tanıyalım.

Diyabet kaba tabirle ikiye ayrılır: Tip 1 ve Tip 2 diyabet. Açlık kan şekerinin 126, herhangi bir zamanda ölçülen kan şekerinin 200'den yüksek olması demek diyabet hastalığı için tanı koydurucu. Açlık kan şekerinizin 110-126, tokluk şekerinizin 140-200 arasında olması ise pre-diyabet dediğimiz şeker hastalığının bir numaralı adaylarındansınız demek.

Tip 1 genellikle çocukluk, ergenlik ve genç erişkinlik döneminde ortaya çıkar. Bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben tabiri caizse oldukça gürültülü biçimde seyreder. Kan şekeri yüksekliğine bağlı tüm semptomlar hastada görülür. Tedavisi ise mutlak surette insülin tedavisidir.

Tip 2 diyabet ise çevresel faktörlerin ve beslenme tarzımızın etkili olduğu, genetik geçisi daha yüksek olan diyabet tipidir. Tedavi yaşam tarzı değişikliği(daha hareketli bir yaşam gibi), alınan kalorinin azaltılarak kilo kaybı sağlanması bunlarla kan şekeri regüle edilemiyorsa da önce ağızdan tablet ile bu da yeterli olmazsa insülin tedavisine geçilmesi.

Şeker hastalığının semptomları ise genelde sinsi olarak seyreder(özellikle tip 2 diyabette). Sık idrara çıkmak, çok su içmek, çok yemek yenmesine rağmen açlık hissi olması, halsizlik yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtiler diyabetin en temel belirtileri. Eğer bu belirtiler atlanıp tanı için başvurulmazsa ileride çok daha büyük sorunlarla hastaneye başvurulması olası.

Yakınlarınızda bu semptomlardan birine sahip birileri varsa en yakın hastaneden dahiliye ya da endokrinoloji bölümüne randevu alıp muayeneye en kısa sürede götürmeniz gerekmekte. Diyabette ne kadar erken tanı olursa o kadar komplikasyon dediğimiz yüksek glukozun vücutta meydana getirdiği yıkıcı belirtiler o kadar az olur. Bu da hastanın hayat kalitesini artırarak daha düzgün bir yaşam imkanı sağlar.

ETİKETLER : diyabet şeker hastalığı tip 2 dm tip 1 dm normal şeker değeri glukoz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Genel Seçimlerde Oyunuzu Kim İçin Vereceksiniz?
Şuay Alpay(AKP)
Metin Bulut(AKP)
Serpil Bulut(AKP)
Ömer Serdar(AKP)
Yaşar Karabulut(CHP)
Feyzi Septioğlu(CHP)
Mustafa Yavuz(CHP)
Fadime Yılmaz(CHP)
Yavuz Temizer(MHP)
Abdurrahman Kızgın(MHP)
Mesut Aksan(MHP)
Mehmet Karaca(MHP)
Selami Ekinci(SP-BBP)
Bekir Kılıç(SP-BBP)
ibrahim Öcal(SP-BBP)
Musa Hacıbekiroğlu(SP-BBP)
Orhan Demirbağ(HDP)
Türkan Bingöl(HDP)
Ali Cemal Zülfikar(HDP)
İbrahim Bingöl(HDP)

Elazığ Haber - Elazığ Haberleri
© Copyright 2012 Elazığ Haber
İlçeler
Palu
Sivrice
Kovancılar
Elazığ
Elazığ Haberleri
Elazığ Asayiş
Elazığ Belediyesi
Spor
Fenerbahçe
Galatasaray
Elazığ Spor
Teknoloji
Google
Windows
Facebook