Yaşam Şekline Bağlı Hastalıklar Öldürüyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporuna göre hayat tarzına bağlı hastalıklar dünyada her yıl milyonlarca insanın genç yaşta hayatını kaybetmesine yol açıyor. Örgüt bir an önce gerekli tedbirlerin alınması için kamuoyunu uyardı.
Bu haber 2015-04-02 16:14:11 tarihinde eklenmiştir.

    İçlerinde diabet ve kanserin de olduğu yaşam stiline bağlı hastalıklar her yıl 16 milyon insanın vakitsiz şekilde hayatını yitirmesine yol açıyor.Raporu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kamuoyunu yavaş hareket eden toplumsal sağlık felaketine karşı harekete geçilmesine çağırıyor. Örgüt sigara,içki ve aşırı tuz,yağ,şeker tüketiminin dünyada ölümlerin birinci sebebi olan hastalıkların salgınına sebep olduğunu belirtiyor.Bu türden "yaşam stili hastalıkları salgını " toplum sağlığı için insanoğlunun şimdiye kadar karşılaştığı en büyük salgın tehditini oluşturuyor.Kardiyovasküler, diabet, akciger hastalıkları ve kanser türleri gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar 2012 yılında dünya çapında 38 milyon insanın ölümüne yol açtı ve bu rakamın 16 milyonu 70 yaşın altındaki bireylerden oluşuyor.Dünya Sağlık Örgütünden uzmanlar binlerce değil milyonlarca insanın 30'lu 40'lı 50'li yaşlarda doğrudan yaşam tarzından kaynaklı hastalıklardan öldüğünü ifae ediyorlar.


    Söz konusu 16 milyon ölümün % 82 ise düşük ve orta seviye gelirli ülkelerde gerçekleşiyor. Bu insanların çoğu düşük gelirli ve bu insanlar için yapılan sağlık yatırımları da oldukça düşük miktarlarda.Örgütün raporuna gmre  bugün senede  6 milyon insan tütünden, 3,3 milyon insan aşırı alkol tüketiminden, 3,2 milyon insan fiziksel aktivite eksikliğinden ve 1,7 milyon insan ise aşırı tuz tüketiminden yaşamını yitiriyor.42 milyon 5 yaş altı çocuk obezken,  ergenlerin % 82 ise yeteri kadar spor aktivitesinde bulunmuyor.

    Örgütten uzmanlar sağlık için daha fazla yatırımda bulunulmasını, sigara ve alkol reklamlarının yasaklanmasını, insanlara spor yapma ve daha az tuz,yağ, şeker kullanımı alışkanlığının kazandırılması için toplumsal bilinç kazandırma çalışmalarına gereken önemin verilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

ETİKETLER : Dünya Sağlık Örgütü WHO diyabet
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Genel Seçimlerde Oyunuzu Kim İçin Vereceksiniz?
Şuay Alpay(AKP)
Metin Bulut(AKP)
Serpil Bulut(AKP)
Ömer Serdar(AKP)
Yaşar Karabulut(CHP)
Feyzi Septioğlu(CHP)
Mustafa Yavuz(CHP)
Fadime Yılmaz(CHP)
Yavuz Temizer(MHP)
Abdurrahman Kızgın(MHP)
Mesut Aksan(MHP)
Mehmet Karaca(MHP)
Selami Ekinci(SP-BBP)
Bekir Kılıç(SP-BBP)
ibrahim Öcal(SP-BBP)
Musa Hacıbekiroğlu(SP-BBP)
Orhan Demirbağ(HDP)
Türkan Bingöl(HDP)
Ali Cemal Zülfikar(HDP)
İbrahim Bingöl(HDP)

Elazığ Haber - Elazığ Haberleri
© Copyright 2012 Elazığ Haber
İlçeler
Palu
Sivrice
Kovancılar
Elazığ
Elazığ Haberleri
Elazığ Asayiş
Elazığ Belediyesi
Spor
Fenerbahçe
Galatasaray
Elazığ Spor
Teknoloji
Google
Windows
Facebook