Kayısı Baş Kenti Malatya’nın Gelişimini ve Haberlerini Hurriyet.com.tr Malatya Özel Sayfasındn Takip Edebilirsiniz


Bu haber 2016-09-08 15:22:35 tarihinde eklenmiştir.

Her şehri ile ayrı güzel olan Türkiye’nin illeri arasında bir kıyaslama yapmak ve şehirleri bir  birine benzetmek neredeyse imkansızdır. Doğu’nun Paris’i veya Ege’nin Maldiv’i gibi benzetmeler bizim şehirlerimiz için basit, Türkiye’nin her ili için saçma bir hal almaktadır. Her ilimizin kendine özgü bir özelliği, her şehrin kesin olarak tarihle güçlü bir bağı vardır. Türkiye’nin sınırları Orta doğu bölgesi içerisinde olmasından dolayı bir çok medeniyetten kalıntılar, bir çok kültürel değerden etkilenmiş şehirleri vardır. Her şehri farklı bir medeniyete ev sahipliği yapsa da üzerinde bir çok devlet kurulup bir çok hükümdar saltanat kursa da Osmanlı İmparatorluğu ile var olan sınırlarımız içerisindeki illerimiz daima varlığını koruyacak nadide şehirlerdir.

 

Doğu Anadolu bölgesi içerisinde yer alan Malatya’da bu köklü ve kültürel şehirler içerisinde sadece bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük şehri olan Malatya Türkiye’nin en kalabalık 27. Şehridir. Bölgenin yukarı Fırat bölümü içerisinde yer alması ile konumunun önemi anlaşılan şehrin Günay ve Orta Anadolu bölgelerinin kesişme noktalarında yer almasından dolayı sosyal yapısı çeşitlilik göstermektedir. Şehirde kültürel değerlerin sağlamlığı, tarihin uçsuz bucaksız akıntısı ve manevi zenginliği buralara dayanmaktadır. Fırat nehri Orta Doğu için önemli bir konum olup, Malatya’nın Fırat nehrine stratejik bir konumda olan yakınlığı şehre kesin olarak daha çok değer katmaktadır. Malatya Haberleri özellikle stratejik konumuna göre değerlendirildiği zaman herkes için her zaman değerlidir. Şehir Kayısı cenneti olarak anılması ile kendisine farklı bir statü sağlamaktadır.

 

Malatya şehri bölgenin en gelişmiş ekonomisine sahiptir. Doğu Anadolu bölgesi içerisinde Organize sanayisi bulunan nadir illerden hatta üçüncü organize sanayisi bulunan tek ildir. Doğu Anadolu bölgesine değer katan Malatya Haber değeri olarak da her zaman bu açıdan değerlidir. Şehirde ki ekonomi genel olarak kayısıdan oluşmaktadır. Kayısı harici şehirde fabrikalarının yoğunluğu da dikkat çekici ölçektedir. Halk arasında “mişmiş” olarak adlandırılan kayısı doğal güzelliklerin en başında gelmektedir. Dünya’nın kuyu kayısı alanında ki üretiminin % 80’ni tek başına bu ilden temin edilmektedir. Malatya’da yetiştirilen kayısının hiçbir yanı boşa giderilmektedir. Kayısının çekirdeğine kadar değerlendirilen şehirde var olan fabrikaların büyük çoğunluğu kesin olarak Kayısı üzerinedir. Tek bir ürün üzerinden endüstrileşerek bu kadar profesyonel olan başka bir yöre ya da şehrin varlığı kesinlikle tartışma konusudur.

 

Şehrin değerleri ve konumu, konumuna bağlı stratejik önemi anlaşıldıkça Malatya önemli bir hal almaya başlamaktadır. Şehrin değerlerine bağlı ilerleyişi ve Dünya ticareti içerisinde Kayısı ile kendisine yer bulmasından dolayı bir çok kişi tarafından takip edildiğinden dolayı Son Dakika Malatya Haberleri her daim önem arz etmektedir. Hurriyet.com.tr içerisinde var olan Malatya özel sayfası şehre dair var olan haberleri takip imkanı sunmaktadır. Hürriyet kaliteli habercilik anlayışını yerel haberlere kadar indirerek her zaman hızlı bir şekilde en doğru haberi okurlarına mobil ile tabletler ile her yerden bilgisayarlar aracılığı ile İnternet ortamında sunan Hurriyet.com.tr Malatya Güncel Haberler ile Malatya yöresi başta olmak üzere tüm Malatya meraklılarına içerik sunmaktadır.

 

ETİKETLER : Malatya Malatya Haber Haberler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Genel Seçimlerde Oyunuzu Kim İçin Vereceksiniz?
Şuay Alpay(AKP)
Metin Bulut(AKP)
Serpil Bulut(AKP)
Ömer Serdar(AKP)
Yaşar Karabulut(CHP)
Feyzi Septioğlu(CHP)
Mustafa Yavuz(CHP)
Fadime Yılmaz(CHP)
Yavuz Temizer(MHP)
Abdurrahman Kızgın(MHP)
Mesut Aksan(MHP)
Mehmet Karaca(MHP)
Selami Ekinci(SP-BBP)
Bekir Kılıç(SP-BBP)
ibrahim Öcal(SP-BBP)
Musa Hacıbekiroğlu(SP-BBP)
Orhan Demirbağ(HDP)
Türkan Bingöl(HDP)
Ali Cemal Zülfikar(HDP)
İbrahim Bingöl(HDP)

Elazığ Haber - Elazığ Haberleri
© Copyright 2012 Elazığ Haber
İlçeler
Palu
Sivrice
Kovancılar
Elazığ
Elazığ Haberleri
Elazığ Asayiş
Elazığ Belediyesi
Spor
Fenerbahçe
Galatasaray
Elazığ Spor
Teknoloji
Google
Windows
Facebook